Radius: Off
Radius:
km Set radius for geolocation
Search

Programul echipei nationale a Romaniei la preliminariile CE 2016

Reprezentativa nationala a Romaniei va evolua in grupa F in preliminariile Campionatului European din 2016, in compania selectionatelor din Grecia, Ungaria, Finlanda, Irlanda de Nord si Insulelor Feroe, conform tragerii la sorti de duminica, de la Nisa.

Nationala Romaniei va debuta in preliminariile Campionatului European din 2016, in data de 7 septembrie, cand are programat un meci in deplasare cu Grecia,
Programul complet al grupei F este urmatorul:
In 2014
• 7 septembrie: Ungaria – Irlanda de Nord, Insulele Feroe – Finlanda si Grecia – Romania (ora 21.45);
• 11 octombrie: Romania – Ungaria (ora 19.00), Finlanda – Grecia si Irlanda de Nord – Insulele Feroe;
• 14 octombrie (ora 21.45): Insulele Feroe – Ungaria, Finlanda – Romania si Grecia – Irlanda de Nord;
• 14 noiembrie (ora 21.45): Grecia – Insulele Feroe, Ungaria – Finlanda si Romania – Irlanda de Nord;
In 2015
• 29 martie: Irlanda de Nord – Finlanda, Romania – Insulele Feroe (ora 19.00) si Ungaria – Grecia;
• 13 iunie: Finlanda – Ungaria, Insulele Feroe – Grecia si Irlanda de Nord – Romania (ora 21.45);
• 4 septembrie (ora 21.45): Insulele Feroe – Irlanda de Nord, Grecia – Finlanda si Ungaria – Romania;
• 7 septembrie (ora 21.45): Finlanda – Insulele Feroe, Irlanda de Nord – Ungaria si Romania – Grecia;
• 8 octombrie (ora 21.45): Ungaria – Insulele Feroe, Irlanda de Nord – Grecia si Romania – Finlanda;
• 11 octombrie (ora 19.00): Insulele Feroe – Romania, Finlanda – Irlanda de Nord si Grecia – Ungaria.
Nationala de fotbal a tarii noastre a mai avut meciuri in compnia echipelor din grupa F, o statistica a acestora luandu-se in calcul atat meciurile amicale, cat si cele oficiale, va prezentam in continuare
Cu Grecia: 32 de meciuri – 17 victorii – 9 egaluri – 6 infrangeri, golaveraj 69-35.
Ultima oara ne-am intalnit la play-off-ul de calificare la Cupa Mondiala FIFA 2014, 1-3 la Atena si 1-1 la Bucuresti.
Cu Ungaria: 22 jocuri – 5 victorii – 6 remize – 11 infrangeri, golaveraj 25-47
Ultima data am jucat in preliminariile Cupei Mondiale FIFA 2014, 2-2 la Budapesta si 3-0 la Bucuresti.
Cu Finlanda: 8 partide – 6 succese – 2 egaluri – niciun esec, golaveraj 23-3
Ultima oara ne-am confruntat pe 8 octombrie 2005, 1-0 pentru tricolori la Helsinki, in preliminariile Cupei Mondiale FIFA 2006.
Cu Irlanda de Nord: 4 meciuri – 1 victorie – niciun egal – 3 infrangeri, golaveraj 4-6
Ultima oara ne-am intalnit intr-un amical, 2-0 pentru Romania la Chicago, pe 27 mai 2006 (unica victorie romaneasca, pana acum, contra nord-irlandezilor), numai ca singurele intalniri oficiale dintre cele doua țari ne-au barat drumul spre Cupa Mondiala FIFA 1986: 2-3 la Belfast si 0-1 la Bucuresti.
Cu Insulele Feroe: 4 intalniri – 4 succese – 0 egaluri – 0 remize, golaveraj 15-1
Toate cele patru meciuri au avut loc in preliminariile Cupei Mondiale FIFA, prima oara pentru SUA 1994, a doua oara pentru Africa de Sud 2010, ultima noastra victorie fiind consemnata la Piatra Neamț, 3-1, pe 14 octombrie 2009.

Primele doua echipe din cele noua grupe se vor califica la turneul final, la fel si formatia cel mai bine clasata pe locul trei, luand in considerare meciurile cu reprezentativele de pe locurile 1, 2, 4 si 5 din grupele respective. Celelalte opt echipe de pe locul trei vor sustine meciuri de baraj in noiembrie 2015, pentru cele patru locuri ramase.
Grupele preliminariilor Campionatului European din 2016, conform tragerii la sorti, care a avut loc, duminica, la Nisa, sunt urmatoarele:
• Grupa A: Olanda, Cehia, Turcia, Letonia, Islanda, Kazahstan
• Grupa B: Bosnia-Hertegovina, Belgia, Israel, Tara Galilor, Cipru, Andorra
• Grupa C: Spania, Ucraina, Slovacia, Belarus, Macedonia, Luxemburg
• Grupa D: Germania, Irlanda, Polonia, Scotia, Georgia, Gibraltar
• Grupa E: Anglia, Elvetia, Slovenia, Estonia, Lituania, San Marino
• Grupa F: Grecia, Ungaria, Romania, Finlanda, Irlanda de Nord, Insulele Feroe
• Grupa G: Rusia, Suedia, Austria, Muntenegru, Moldova, Liechtenstein
• Grupa H: Italia, Croatia, Norvegia, Bulgaria, Azerbaidjan, Malta
• Grupa I: Portugalia, Danemerca, Serbia, Armenia, Albania, Franta.

Comments

comments