Radius:
km Set radius for geolocation
Search

Simona Halep a pierdut finala de la Roland Garros

Jucătoarea Simona Halep, locul 4 WTA şi cap de serie numărul 4, a pierdut finala turneului de Grand Slam de la Roland Garros.

Halep  fost învinsă, sâmbătă, cu scorul de 6-4, 6-7 (5), 6-4, de rusoaica Maria Şarapova, locul 8 WTA şi cap de serie numărul 7.

Meciurile pe care le-a mai jucat Simona Halep până în finala turneului de la Roland Garros:

Turul 1: 6-0, 6-2 cu Alisa Kleibanova (Rusia), locul 87 WTA.

Turul 2: 6-2, 6-4 cu Heather Watson (Marea Britanie), locul 92 WTA.

Turul 3: 6-3, 6-0 cu Maria-Teresa Torro-Flor (Spania), locul 55 WTA.

Optimi de finală: 6-4, 6-3 cu Sloane Stephens (SUA), 19 WTA, cap de serie numărul 15.

Sferturi de finală: 6-2, 6-2 cu Svetlana Kuzneţova (Rusia), locul  28 WTA, cap de serie numărul 27.

Semifinală: 6-2, 7-6 (7/4) cu Andrea Petkovici (Germania), locul 27 WTA, cap de serie numărul 28.

Meciurile jucate de Maria Şarapova până în finala turneului sunt:

Turul 1: 6-1, 6-2, cu Ksenia Pervak (Rusia), locul 156 WTA.

Turul 2: 7-5, 6-2, cu Ţvetana Pironkova (Bulgaria), locul 42 WTA.

Turul 3: 6-0, 6-0, cu Paula Ormaechea (Argentina), locul 75 WTA.

Optimi de finală: 3-6, 6-4, 6-0, cu Samantha Stosur (Australia), locul 18 WTA, cap de serie numărul 19.

Sferturi de finală: 1-6, 7-5, 6-1, cu Garbine Muguruza (Spania), locul 35 WTA.

Semifinală: 4-6, 7-5, 6-2, cu Eugenie Bouchard, locul 16 WTA, cap de serie numărul 18.

Prima întâlnire dintre cele două sportive a avut loc în turul doi al turneului de la Indian Wells din 2012, Şarapova câştigând cu scorul de 6-3, 6-4.

În acelaşi an, dar în primul tur de la Beijing, Şarapova s-a impus în faţa lui Halep cu scorul de 7-5, 7-5.

Ultima confruntare dintre cele două sportive a avut loc în primăvara acestui an, când Maria Şarapova a câştigat finala turneului de la Madrid, organizat de Ion Ţiriac, scorul fiind 1-6, 6-2, 6-3.