Radius:
km Set radius for geolocation
Search

Simona Halep s-a calificat in sferturi la Roland Garros

Simona Halep, s-a calificat in sferturile de finala la Roland Garros, in urma victoriei, scor 6-4, 6-3, impotriva Sloane Stephens. Tenismena româna a reusit astfel sa-si egaleze cea mai buna performanţa la un turneu de Grand Slam, dupa ce a ajuns in aceeasi faza si la Australian Open.

Simona Halep, locul 4 WTA, a avut nevoie de o ora si 18 minute pentru a o invinge pe jucatoarea clasata pe locul 19 WTA (a 15-a favorita) si pentru a accede astfel in antepenultimul act al turneului parizian, competiţie la care nu a pierdut niciun set in cele patru partide disputate la aceasta ediţie.

In faza urmatoare, românca o va intâlni pe invingatoarea din partida Lucie Safarova (Cehia, locul 24 WTA si cap de serie numarul 23) – Svetlana Kuzneţova (Rusia, locul 28 WTA si cap de serie numarul 27).

Calificarea in sferturi este recompensata cu 430 de puncte WTA si un premiu de 220.000 de euro.