Radius:
km Set radius for geolocation
Search

Steaua si-a asigurat titlul de campioana a Romaniei la fotbal

Steaua s-a incununat campioana pentru a doua oara consecutiv dupa victoria de pe Cluj Arena, scor 1-0, impotriva celor de la Universitatea.

Golul care au adus cel de-al 25-lea titlu in palmaresul clubului nostru au fost reusit de catre Andrei Prepelita, experimentatul mijlocas devenind eroul ros-albastrilor in partida decisiva.

In minutul 90+3, de la gazde a fost eliminat Târnăcop, pentru un fault la Adi Popa.

Universitatea Cluj: Veselovsky – Ciupe, Ninu, Abrudan, Târnăcop – Lungu, Bucşa (Machado ’78) – Boutadjine, Cristocea (Calcan ’75), M. Nicu (Borza ’55) – Lemnaru. Antrenor: Mihai Teja.

Steaua: Tătăruşanu – Varela, Szukala, Gardoş, Latovlevici (Râpă ’90) – Pintilii, Prepeliţă – Ad. Popa, Sânmărtean (Iancu ’71), Tănase (Keşeru ’81) – Chipciu. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Cartonaşe galbene: Bucşa ’34, Târnăcop ’74, Borza ’80, Abrudan ’88 / Latovlevici ’38, Ad. Popa ’90+3

Cartonaş roşu: Târnăcop ’90+3

Arbitri: Marius Avram (central) – Aurel Oniţa, Octavian Şovre (asistenţi) – Lucian Rusandu, Florin Andrei (adiţionali) – Imre-Laszlo Bucsi (rezervă)

Observatori: Marian Dorobanţu, Octavian Goga.

Jocul a fost întrerupt pentru scurt timp în repriza a doua, după ce, în minutul 71, un suporter al Universităţii Cluj a intrat pe teren şi a încercat să îl lovească pe Varela.

Astfel, cu trei etape inaintea de incheierea editiei 2013-2014 a Ligii I, Steaua s-a distantat la 10 puncte de Petrolul Ploiesti si nu mai poate fi ajunsa, motiv pentru care ros-albastrii s-au descatusat si au inceput deja sa sarbatoreasca titlul de campioni.

Acestia au imbracat tricouri personalizate special pentru acest eveniment si au declansat o adevarata fiesta atat pe teren, cat si la vestiare.

Delegatia Stelei, care a reusit, pana in etapa cu numarul 31, un numar total de 22 victorii, 8 egaluri si doar o infrangere (74 de puncte), a revenit la Hotelul Premier din Cluj, acolo unde a sarbatorit titlul cu un pahar de sampanie.

Stelistii vor reveni la Bucuresti azi, in jurul pranzului, cu o cursa charter care va ateriza pe Aeroportul International Henri Coanda.